V nitrianskom žargóne sa slovom Trogár neoznačoval len samotný obyvateľ Nitry, ale bolo to aj označenie pre mestského frajera. Je to tiež názov nitrianskeho pivovaru, ktorý sa špecializuje na varenie vrchne kvasených pív. K nám sa pivo z Nitry nedostane, takže keď som objavil ich IPU v pivotéke 100 IBU, hneď som aj napriek vyššej cene za pre mňa doteraz "no name" pivo (3.80 € za sympatickú old schoolovú fľašu s objemom 0.66 l) vzal niekoľko kúskov na koštovku.
Brouwerij De Troch je belgický remeselný pivovar sídliaci neďaleko Bruselu, ktorý sa okrem klasických lambicov (spontánne kvasené kyslé pivá) ako sú Gueuze (tri roky starý Lambic rezaný s "mladým" Lambicom), Kriek (čerešňový Lambic) alebo Framboise (malinový Lambic) nebojí vyrábať napríklad aj kyseláče s marhuľami, anásom, jahodami alebo banánmi. Naozaj!
Stačilo by asi napísať Sierra Nevada a back to roots. Za 40 rokov toho napáchali a navymýšľali viac než dosť a vo veľkej miere tiež prispeli k americkej pivnej revolúcii, ktorá sa neskôr rozšírila do celého sveta. Pri tomto pive bolo prvýkrát použité Hop torpedo - zariadenie, ktoré vymysleli na suché chmelenie, cez ktoré riadia koľko chmeľovej arómy sa má do piva dodať, a to bez pridania ďalšej horkosti. Šialenci!
Že v Jablonci nad Nisou existuje nevšedný pivovar som sa musel dozvedieť až v jednej pivotéke v Leviciach. Jablonec sme doteraz nikdy nemali po ceste. Priznávam, že ani Levice :) Pivovar je pomenovaný po talianskom vynálezcovi Alessandro-vo Volta-ovi a môže sa pochváliť zaujímavou ponukou pív, ich menami (Akumulátor, Baterka, Elektrolyt, Jistič, Polovodič, Zkrat, Vypínač (Double IPA - tú chcem!), ... a podobne) a tiež pekným dizajnom etikiet. A potom, že má mať človek dry january alebo february ... Poďme na ich Eliášův Oheň.
Dolnou trasou cestou na vyspelý západ, kde niečo je, sa stále radi zastavíme v Tančiarni a pivovare Franz v Lučenci. Teda nie že by tam "dole" boli aj iné pivné zastávky, ale stále si každý vie vybrať z ich ponuky čapovaných pív, poprípade ak šoférujem ja, tak aj z ponuky fľašových v chladničke. Naposledy som sa tak dostal k ich ražnej IPE s názvom Manželstvo zo žartu.
Ďalšia šleha od bláznov zo Zichovského pivovaru, tentoraz uvarená v kooperácii s Falkonom (pre mňa momentálne dva top české pivovary). Že vraj Sour NEIPA so škoricou. Kde a kedy to skončí? Ja dúfam, že nikdy. Poďme teda na to!
Už som to niekoľkokrát písal aj na iných portáloch a budem sa zase opakovať: V Zichovci nevedia navariť normálne obyčajné pivo! Stále to sú len úplné pomätenosti v tom najlepšom slova zmysle, ktoré vždy s nadšením vyskúšam. A že toho už povymýšľali. Hoci nie som vôbec kávičkár, siahol som aj po ich kávovom kyseláči, aj keď som už niečo podobné pil od ich kolegovcov z pivovaru Falkon.
Craft Beer Bottleshop & Bar (Zelný trh 250/14, 602 00 Brno-střed) je koncept výčapu a pivotéky v tržnici v strede Brna (neviem ako inokedy, ale cez vianočné trhy tam bol nenormálny klaustrofóbický nával), v ktorej sa popri horách všetkých tých Zichovcov, Clockov, Matušiek a Lucky Bastardov dá nájsť v chladničke aj niečo unikátnejšie. Napríklad Russian Imperial Stout od pivovaru Továrna zo stredočeského mesta Slaný. A keďže ja tento štýl môžem, tak nebolo o čom.
Mangovú milkshake IPU (na fľaši to mám fixkou prepísané na IPL (?)) vydumali a na trh uviedli Bardejovčania Berhet. Narozdiel od NEIPY alebo hazy IPY je hlavnou ingredienciou milkshake (smoothie) IPY laktóza. Tá vytvára krémový charakter a úplnú neprehliadnosť. Do piva sa pridáva ovocie vo forme šťavy alebo pyré, ale tiež napríklad aj ovsené vločky či vanilka. Pozrime sa teda, ako dopadol tento slovensko - poľský pokus.
Nechajme zahraničie za hranicami a skúsme sa pozrieť na pokusy s nealko alebo nízkoalkoholickými pivami v našich končinách. Až na zopár svetlých výnimiek to je celkom bieda, teda pokiaľ nechcete piť chemikálie, ktoré vznikli pri výrobe iných chemikálii. Jedným z pozitívnych príkladov je Minimal Low Alcohol IPA od bardejovských kočovníkov Berhet, ktorí ju varia / nechávajú si ju variť v Poľsku.