Pivná turistika

08.11.2020 14:59 | adrik

Jazmínová IPA z hypermarketu (z archívu)

Koľko druhov ÍP vlastne existuje? Podľa BJCP len deväť. Vďaka šikovným ľuďom sa však v tomto štýle dajú bez väčšej námahy nájsť nové - ešte nezaradené podkategórie, nehovoriac o rôznych hybridoch a ochutených odrodách. Aj keď som sa už stretol naozaj s kadečím, nie všetky takéto pokusy ale musia nutne dopadnúť zle. To je prípad piva Jasmine IPA, ktorý som našiel v nemeckom Kauflande. Navarené bolo u kanadských Steamworks a asi netreba polemizovať o tom, či ide o mikropivovar, ak vedia zásobovať hypermarkety na druhej strane Atlantiku.

Steamworks Jasmine IPA od Steamworks Brewing
Štýl: IPA
Zloženie: Voda, jačmenné slady, chmele, kvasnice, jazmínové kvety (<5%).
ABV: 6.5 %
IBU: 60
Aróma: Citrusová, ale aj kvetinková, jemne cítiť slad a jazmín.
Vzhľad: Zlatá farba, jemne mútne. Biela bublinková pena, ktorá rýchlo opadla.
Chuť: Horká po jazmínovom čaji. Skôr vyskakujú kvetinkové ako citrusové tóny. Trošku ihličnany? Popri tom jemne sladové.
Pocit v ústach: Stredne nasýtenie a stredne plné telo. Pre mňa ideálna čajová horkosť, aj keď na konci to pre niekoho môže byť drsnejší zážitok.
Celkový dojem: Horká IPA s celkom dobre vybalansovaným pomerom chmeľov a jazmínu. Ten tam vôbec nevyrušuje a celé pivo mierne obzvláštňuje. Aj keď nejde o žiadnu prevratnú kombináciu, nejde ani o žiadnu katastrofu z hypermarketu. Za mňa viac než slušné.

#IPA #Steamworks Brewing