Pivná turistika

28.10.2020 22:29 | adrik

Pivný čízkejk

Od severopoľského pivovaru AleBrowar som už nejaké to pivo mal. Neodolal som však nápisu na etikete Cheesecake Pastry Sour. Čo to ten najnovší módny výstrelok Pastry Sour vlastne je? V tomto prípade je to kyseláč, ktorý vonia a chutí ako cheesecake, ale prirodzene v ňom nie je žiaden cheesecake (pozdravujem Mad Scientist, ktorým by to problém nerobilo). Požadovaná vôňa a chuť je výsledkom kombinácie použitých surovín, rôznych prísad a kvasiniek. A chutí teda toto pivo naozaj ako cheesecake?

The Pastry Master od AleBrowar
Štýl: Pastry Sour
Zloženie: Voda, plzenský slad, pšeničný slad, ovsený slad, ovsené vločky, pšeničné vločky, maltodextrín, laktóza, chmeľ (Palisade), dužina z rakytníka a mirabeliek, kvasinky: Lactobacillus Plantarum & London Fog.
ABV: 5.1 %
Objem: 500 mL (hnedá sklenená fľaša)
Minimálna trvanlivosť: 10.09.2021 (degustácia 20.10.2020)
Aróma: Sladová. Jemne nakyslá (rakytník). Mirabelky (slivky) naozaj voňajú ako cheescake! 8.5/10
Farba: Krémovo tmavo žltá. Pivo je úplne mútne až s džúsovou hustotou. Akurát v ňom pláva dosť bordelu. 2.5/3
Pena: Extrémne vysoká biela pena. Po otvorení z fľaše šla von len pena a nekonečne pomaly klesala. 1.5/3
Chuť: Sladovejší úvod s obilnými až múčnymi chuťami. Jemná kyslosť sa bije s dlhotrvajúcou sladkosťou. Cítiť aj kvasinky. Potom to všetko dokončí cheescake a tvaroh. Je to čudný pocit. 14/20
Horkosť: Minimálna. 2.5/3
Pocit v ústach: Stredne plné telo. Vysoké až prehnané nasýtenie. Hustá konzistencia. 2/3
Celkový dojem: Za mňa rozporuplné pivo. Na jednej strane možno v rámci deklarovaného koláčikového štýlu a chutí. Na strane druhej ten "tvaroh" veľmi k piteľnosti nepomáha a asi to nie je niečo, čo chce mať väčšina ľudí v pive. Mínusom je tiež extrémne vysoké nasýtenie. 5.5/8
Poznámka pod čiarou: Mám rád uletené experimenty, ale kam to až zájde a čo všetko sa ešte bude nazývať pivom? Prihováram sa za Kôprovú omáčku Imperial Gose. Just do it!
Bodovanie: 8.5 + 2.5 + 1.5 + 14 + 2.5 + 2 + 5.5 = 35.5 * 2 = 71/100

#Pastry Sour #AleBrowar