Atak chmielu bola jedna z mojich prvých íp z malých poľských pivovarov. Už vtedy to bol nenormálny chmeľový náhul. Preto ak som zbadal v obchode Smaki Podhala v Zakopanom (Pilsudskiego 2C) starú známu zelenú etiketu, prihodil som jednu butelku k nákupu. A ako dopadlo toto pivo po rokoch?
Jeden z najmladších slovenských pivovarov (písané v roku 2019 pozn. adrik) - pivovar Herrenwald otvorili minulý rok v časti obce Malá Ida (okres Košice - okolie) s názvom Panský les, podľa ktorého nesie svoje meno. Varia spodne i vrchne kvasené pivá a svoje priestory ponúkajú aj kočovníkom. Navyše v letných mesiacoch je to príjemné zakončenie kúpania v neďalekej obľúbenej rekreačnej lokalite Pod Bukovcom.
Novinkou na výčape je Blondes passion (ale s marakujou a mangom), lež dnes sa pozrieme na chuť úplne inému pivnému štýlu, ktorý som "uchmatol" z podnikovej chladničky.
Ktorý český pivovar varí najviac pív v štýle NEIPA, Milkshake IPA alebo kyseláčov? A do toho sa ešte neboja pridať ovocie? Bingo! Rodinný Pivovar Zichovec. Je libo NEIPU s passion fruit? Žiaden problém!
Rodinný pivovar Zichovec na týchto stránkach vôbec netreba predstavovať. Musím ale trošku poopraviť predchádzajúce tvrdenie, že nevedia navariť "normálne" pivo. Pil som už od nich aj ležiaky, ale radšej zostanem pri vyšších percentách a šialených kombináciách.
Apropo je libo jahodový milkshake?
Pivovar v obci Stará Turá existuje od roku 2015. Do stálej ponuky pív patrí Blonďák, Ryšavec a Brunet. Tie sú sezónne dopĺňané o vybrané špeciály. Názvy vyjadrujú farebnosť pív od svetlého, až po tmavé. Bohužiaľ sme nikdy nemali cestu okolo a mimo región sme na toto pivo nikde nenarazili, aj keď o jeho existencii sme samozrejme vedeli už dávno. Odškrtávam si teda další slovenský pivovar (vďaka R.).
BrewDog. Pre niekoho kultová, ale aj zatracovaná značka. Pre mnohých modla, iní si zas myslia, že to pankáči nikdy neboli. Jedno však treba uznať - tejto značke to proste vyšlo. A hlavne aj vďaka nej si dnes môžeš dať čosi iné ako český ležiak.
Dnes si uchutnáme ich kyseláč Quench Quake s grepom a mandarinkami.
Browar Dukla nájdete len niekoľko kilometrov od slovenských hraníc v maličkom poľskom mestečku Dukla (okolo 2000 obyvateľov). Prvé pivo navarili v januári 2015 a odvtedy sa pekne rozbehli s vrchne, ale i spodne kvasenými pivami. Navyše každú butelku (0.5 l fľaša) zdobí unikátna kreslená etiketa. A aby toho nebolo málo, "postavičky" na etiketách ožili v niekoľkých komixových zošitoch, ktoré mapujú miestnu pivnú scénu. Stále málo dôvodov zastaviť sa tu pri návšteve Duklianskeho priesmyku?
Ak raz z nejakého dôvodu nebudeš mať chuť na prechmelené alebo ultra horké pivo, ale na nejakú úplnú šialenosť, odporúčam maďarských vedcov Mad Scientist, ktorí nemajú problém vopchať do piva úplne čokoľvek si zmyslíš. A to nevravím len o ovocí. Jeden príklad za všetky - slivkové gombovce (gule) v pive. Našťastie alebo tofužiaľ Double Mango Madness je len čisto ovocné.
Moje prvé Sahti v živote. Historický štýl z Fínska. Mikka Sahti bolo uvarené Lukášom Okálom zo Šilkers Brewery a Imrom Nogellom z Beermalade. Zopár slov z varenia: "Keďže sme chceli napodobniť aj proces varenia, tak ako sa to kedysi robilo, tak sme na dno scedzovacej nádoby umiestnili vetvičky z neďalekého smreku, a do tejto hustej obilnej kaše sme pridali borievku a brezovú kôru. Áno, všetko toto sme tam pridali. Historické Sahti sa scedzovalo cez konáriky vetvičiek, odkiaľ sladina prevzala drevnaté tóny a chuť ´lesa´. Vtedy neexistovali nerezové ´falošné dná´, ale pomohli si tým čo našli v prírode."
Pri návšteve Popradu a Tatier nikdy nevynecháme návštevu minipivovaru Tatras. V prevažnej väčšine sme boli s ich bohatou produkciou nadmieru spokojný, dokonca by sa dalo napísať, že čo sa týka piva, patria medzi to najlepšie minimálne na východe Slovenska.
Z poslednej návštevy sme si doniesli Ríbezláčik 12°. Ide o ochutený Witbier s ríbezľami.