A do tretice z pivovaru U Ábela z bratislavskej časti Rača. Cigorka je po račansky káva a má byť "Jedinečná kombinácia štandardných a pražených sladov dodávajú pivu typicky suchý dozvuk kombinovaný s opečenou resp. dymovou chuťou."
Ďalšie pivo od pivovaru U Ábela z bratislavskej časti Rača. Cajch má byť "veľmi hlboko prekvasené pivo s nižšou sladovu plnosťou s intenzívnym suchým dozvukom. Skladba štyroch druhov chmeľu dáva chuti a vôni náznaky ihličnanov, ale aj čerstvej broskyne, marhule, či limetkovej kôry a zároveň tropickej maracuje."
V bratislavskej časti Rača funguje od júna 2017 minipivovar s názvom U Ábela. Doteraz sa naše cesty neskrížili, až raz mi môj verný posol na trati Dedinky - Bratislava - Zvolen - Košice zakúpil niekoľko pív z ich produkcie (dík Ixo!). Poďme na prvé z nich:
Neviem nejako racionálne zdôvodniť, prečo zo všetkých doteraz vyskúšaných rakúskych pivovarov, je mi najsympatickejší práve viedenský Brew Age. Nejakú podvedomú rolu pravdepodobne hrá aj to, že pred viac než desiatimi rokmi rýchlo naskočili do ešte nie tak rozbehnutého vlaku remeselných pív a neostali pri rakúskych alebo nemeckých klasikách, ale v ich portfóliu sa dajú nájsť rôzne druhy íp, stoutov, ale najviac experimentujú so štýlom barley wine. Dnes sa spriatelíme s ich imperial IPA nazvanou Affenkönig alebo Kráľ opíc.
Niečo málo sa mi už dostalo pod jazyk aj z islandskej pivnej scény. Pre našinca je to stále určite exotika. Borg Brugghús je jeden z najhyperaktívnejších a najprogresívnejších pivovarov z tohoto severského ostrova. Založený bol v roku 2010 a odvtedy v ňom navarili množstvo druhov pív. Pri tomto pivovare sa to dá povedať aj úplne presne. Každý štýl a várky sú očíslované, dokonca číslujú aj testovacie pivá a rôzne kooperácie. Momentálne sú pri čísle 65. Jeden z ich úplne prvých receptov vo fľaši sme dostali do daru od kamošov, ktorí tam istý čas pobudli. Vďaka M&M!
Ďalšia zaujímavá vec od "nového" Padreho. Poďme bez zbytočných vecí priamo na vec.
Trošku zdravého lokálneho pivného lokálpatriotizmu nikoho nezabije. Kešov Sídliskový Pivovar sa doteraz v našich končinách predstavil s dvoma pivami: jesenným šípkovým špeciálom Dart a medom a zázvorom vychuteným wheatbeerom Pereš (neperem, Pereš je košická mestská časť a tými sa Kešo inšpiroval vo svojej sídliskovej produkcii). Novinkou v tejto sérii je Džungľa (najmenšia MČ Košíc) - grapefruit IPA. Za zmienku stoja aj kreslené tématické etikety. Mať vykerované Tesco by som ale nechcel ;) Som zvedavý, aký pivný štýl bude navarený pre Furču alebo KVP.
Nie som veľmi ležiakový typ. Ak mám na výber, ležiak si v deväťdesiatichdeviatich prípadov zo sto nevyberiem. Niekedy dokonca skončím radšej pri nealku :) Našťastie sa dajú nájsť aj poctivé a piteľné ležiaky. Do tohoto štýlu sa pustil napríklad aj Padre vo svojom novom doupěti v Prešove. Po Helles Pils navaril svetlý český ležiak so studeným chmelením, ktorý dostal názov Loveboy
Pod čiarou a s odstupom času musím uznať, že mi jeho výtvory z Prešova chutia oveľa viac ako tie z Rožňavy alebo Hostinca.
Nebojím sa napísať, že Rodinný pivovar Zichovec nevie uvariť normálne pivo. U málokoho v Česko-Slovensku by ste našli dlhší zoznam šialeností, ktoré vymysleli a úspešne navarili. O dobrej piteľnosti nehovoriac. Tak len schálne zopár ich posledných výtvorov: Sour passion fruit + guava (verzia s passion fruit je parádne pitíčko nielen v lete na teráske), Mango milkshake NEIPA (úplna úchylarčina = mliečny koktejl teleportovaný z USA päťdesiatych rokov s pivom a mangom!) a rôzne dvakrát chmelené double IPY a NEIPY. Jedným slovom - MASAKER!
Dánsky kočovný pivovar sa okrem šialených kyseláčov a mohutných stoutov môže pochváliť aj rôznymi špecialitami, stále držiac si svoj nadštandart. Ako mnoho iných aj toto pivo bolo navarené v belgickom pivovare De Proefbrouwerij.