Pivné pohľady: Traja huncúti II.
Rok sa zišiel s rokom a opäť je dostať ďalší vianočný set pív z pivovaru Huncút z Tomášoviec zo Stredného Slovenska.
Vienna Ale od Pivovar Huncút
Štýl: Vienna Ale
Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľové produkty, kvasnice.
ABV: 4.9 %
Objem: 500 ml (hnedá sklenená fľaša)
Minimálna trvanlivosť: 28.02.2022 (degustácia 20.12.2021)
Aróma: Sladové s pocitom surového sladu, surového zrna, cukríkovo - lízatková chmeľová sladkosť, vo výraznej mierne diacetyl, záver ponožkovo - handričkový od kvasiniek. 4.5/10
Farba: Tmavšia jantárová a zahmlená. 3/3
Pena: Nižšia slonovinová pena. Zanechávala čipku. 2.5/3
Chuť: Surovejšia sladová chuť, chuť sladiny s karamelom, diacetylom, kyslejšia a kvasinková. Nič lahodné. 8/20
Horkosť: Veľmi ľahká korenisto - chmeľová horkosť s podozrením na oxidáciu chmeľu. 1.5/3
Pocit v ústach: Ľahké telo, nižšie až žiadne sýtenie, lepkavé, hrejivo alkoholové. 1/3
Celkový dojem: Prázdne, fádne až mŕtve ležiakoidné pivo. Hlavne surové a technologicky úplne nezvládnuté (zlé teploty pri rmutovaní a kvasení). Nedopité. Tadiaľ cesta naozaj nevedie. 3/8
Bodovanie: 4.5 + 3 + 2.5 + 8 + 1.5 + 1 + 3 = 23.5 * 2 = 47/100 Red Rye Mango New England IPA od Pivovar Huncút
Štýl: Red Rye / NEIPA
Zloženie: Voda, jačmenný, pšeničný, ražný, ovsený slad, ovsené a pšeničné vločky, chmeľové produkty, kvasnice, prírodná mangová aróma, vitamín C (kyselina L-askorbová).
ABV: 6.5 %
Objem: 500 ml (hnedá sklenená fľaša)
Minimálna trvanlivosť: 31.01.2021 (degustácia 20.12.2021)
Aróma: Živšia celkom iskrivá sladkasto - živičná aróma. Jemne citrusové a tropické ovocie a samozrejme mango. 6/10
Farba: Nevábna blatno hnedastá farba. Úplne mútna. 1.5/3
Pena: Vysoká špinavo biela až svetlo béžová pena s veľkými bublinkami a chuchvalcami, ktorá sa rýchlejšie stratila. 3/3
Chuť: Sladšia, ľahko karamelová chuť, trošku ovocná, trošku mangová, drsnejšie po raži, ale vôbec nie šťavnaté alebo svieže ako sa na New England patrí. 11/20
Horkosť: Živično - trávnatá horkosť s tanínovým koncom a ražnou drsnosťou. Dokonca raž a chmeľ až škriabu v krku. Na NEIPU nevyrovnane horké, nie príjemne nahorklé. 1/3
Pocit v ústach: Stredné až ľahšie telo, nižšie až žiadne sýtenie. Lepkavé, hrejivé a drapľavé. 2/3
Celkový dojem: Badať vylepšenie minuloročného receptu, ale naozaj iba mierne. Navyše je to taký mačkopes, ani jedno, ani durhé. NEIPA to určite nie je. Možno pokus o Hazy Red Rye IPU? Opäť bez sýtenia. A do toho len platonicky mango.
Poznámka pod čiarou: Šetrí sa na nesprávnom mieste. Prírodná mangová aróma v remeselnom pivovare? To naozaj? 4/8 Bodovanie: 6 + 1.5 + 3 + 11 + 1 + 2 + 4 = 28.5 * 2 = 57/100 Orange Chocolate Stout od Pivovar Huncút
Štýl: Oatmeal Stout
Zloženie: Voda, jačmenný a ovsený slad, chmeľové produkty, kvasnice, prírodný čokoládový a pomarančový extrakt.
ABV: 6 %
Objem: 500 ml (hnedá sklenená fľaša)
Minimálna trvanlivosť: 28.02.2022 (degustácia 20.12.2021)
Aróma: Vo vôni karamel, jemná praženosť, biela káva, čokoláda, ktorá pôsobí dosť umelo, ale aj diacetyl (maslové keksíky), pomarančový prírodný extrakt len zľahka s troškou alkoholu. 6/10
Farba: Tmavohnedá až čierna nepriehľadná farba. 3/3
Pena: Strdná béžová pena. 3/3
Chuť: V chuti tak isto karamel, ľahko ovos, pražený jačmeň, ľahká kávovina a praženosť, tmavá horká čokoláda, dosť múčne, jemná pomarančová dochuť s náznakmi perníkového korenia, diacetylu a kvasiniek. 11.5/20
Horkosť: Plochejšia horkosť po praženom jačmeni. Chmeľová neidentifikovateľná. 2/3
Pocit v ústach: Ľahšie telo, stredné sýtenie (presne pri štýle, ktorý to veľmi nepotrebuje), mazľavejšie. 2/3
Celkový dojem: Aj tu je cítiť, že sa s minuloročným receptom viac pohrali, ale stále nevidieť svetlo na konci Sorošky. Je to slabé. A pre špagetovú príšeru: Je lepšie dať do Stoutu v remeselnom pivovare akýsi čokoládový extrakt ako čokoládový slad? Do kečupu, prečo? Vážne, prečo? Špagety plačú ... 4/8
Bodovanie: 6 + 3 + 3 + 11.5 + 2 + 2 + 4 = 31.5 * 2 = 63/100 Stretol sa rok s rokom a skoro na chlp tu mám na ochutnávku pack troch pív z pivovaru Huncút. Minuloročný neoslnil , obsahoval trojicu ejlov označených ako Oat Ale, Red Rye IPA a Nut Stout. V tohtoročnom sa nachádzajú taktiež tri pivá/ejly označemé ako Vienna Ale, Red Rye Mango New England IPA a Orange Chocolate Stout. Dnes to bude o dvoch samostatných hodnoteniach, Adrikovom a mojom. Skúste si ich porovnať*.
hodnotenie: bobo
PIVOVAR: Chester s. r. o., Banská Bystrica, Pivovar Huncút, Viešťanská 166/1, 985 56 Tomášovce, SK
BALENIE: pack 3x500ml sklo fľaša hnedej farby, cena 13.50€ + doprava
DÁTUM DEGUSTÁCIE: 20. 12. 2021 NÁZOV: Vienna Ale
TYP PIVA: hybrid, ale "a la vienna lager", nefilter, nepaster
ALKOHOL: 4.9%
STUPŇOVITOSŤ: 12°
ZLOŽENIE: voda, viedenský slad, žatecký chmeľ (?), kvasninky vrchnej fermentácie
DÁTUM SPOTREBY: 28. 02. 2021
TEPLOTA PIVA: 8°C
1. Aróma (1 - 10b.) : 5
Prevláda aróma po surovom slade, nesladovanom obilí, sladkasté po neprekvasenej sladine, decentne karamelová aróma so stredne, až vyššou intenzívnou arómou po diacetyle (maslo, pukance), ktorá po odvetraní mierne ustúpi. Decentne prítomná kvetinkovo-korenisá stopa po chmeli a jemné ovocné estery od kvasiniek.
2. Farba (1 - 3b.) : 2
Jantárová farba tekutiny, skoro číra, len náznakový opar.
3. Pena (1 - 3b.) : 3
Stredne vysoká pena farby slonovej kosti tvorená drobnými bublinkami, stredne hustej štruktúry, dostatočne trvácna, zanecháva jemné stopy.
4. Chuť (1 - 20b.) : 9
Sladová, po surovom obilí, veľmi decentne karamelová s ovocnými tónmi po červenom pečenom jablku, jemne medová, oxidačná. Objavuje sa aj ľahká ovocná kyselinka a fenolová pikantnosť po škorici. Trochu zvláštne na štýl.
5. Horkosť (1 - 3b.) : 2
Nízka intenzívna chmeľovej horkosti, kvetinkovo-drevnatá, korenistá, v závere trpkejšia, pochádzajúca najskôr po zle, alebo nevhodne uskladnenom, resp. starom chmeli.
6. Pocit v ústach (1 - 3b.) : 2
Ľahšie telo, sýtenie stredné, až nižšie, mierne mazlavé, v závere prázdnejšie, náznaky kyslosti a tiež mierne alkoholové, polosuché.
7. Celkový dojem (1 - 8b.) : 5
Nuž asi takto, domovaričská verzia ejlu na "spôsob vienna lager". Kde vidím nedostatky, plusy, možno sú to detaily, ale vo vôni prekáža prítomný diacetyl, vôňa surového sladu a zároveň chýba chlebnatosť, karamel je mierny, čo je prijateľné, farba na danú predstavu "a lá vienna" je svetlá, ak, tak by to chcelo medenú až červenohnedú farbu a brilantnú čírosť, ale tento znak pri nefiltrovanom je menej podstatný. V chuti prekáža chuť karamelu, oxidácia a chuť pečeného červeného jablka, prítomnosti esterov sa asi nedalo vyhnúť (použitie top kvasiniek a nie ležiakových), oxidačná drsnosť starého/zle uskladneného chmeľu. V konečnom dôsledku je pitelnosť veľmi nízka, technologicky nezvládnuté, verím tomu, že v anonymnom teste by dopadlo ešte horšie.
HODNOTENIE: 28 - 56 - 5.6/10 NÁZOV: Red Rye Mango New England IPA
TYP PIVA: Speciality IPA, Rye IPA, Pastry Hazy Rye IPA, nefilter, nepaster
ALKOHOL: 6.5%
STUPŇOVITOSŤ: 15°
ZLOŽENIE: voda, jačmenný, pšeničný, ovsený a ražný slad, "prírodná mangová aróma", kyselina L-askorbová, chmeľ, kvasinky
DÁTUM SPOTREBY: 31. 01. 2022
TEPLOTA PIVA: 9°C
1. Aróma (1 - 10b.) : 5.5
Citeľná citrusová aróma s dominanciou arómy po mangu, priznaná výrobcom, že nepochádza z chmeľu, resp. pridaného ovocia (šťava, pyré,...), nie je nepríjemná, ale prekrýva ľahkú korenitosť, pikantnosť raže. Náznaky saponátu, mydlovej arómy.
2. Farba (1 - 3b.) : 1.5
Hrdzavá farba tekutiny, bahnitá, zakalená, nepriehľadná.
3. Pena (1 - 3b.) : 1.5
Stredne vysoká až vyššia pena špinavobielej farby, tvorená stredne veľkými bublinkami, šumivá, "saponátovo" napenená, redšia, rýchlejšie opadla, nezanechala žiadnu stopu.
4. Chuť (1 - 20b.) : 11
Nasládla akoby po mede (oxidácia), karamelové tóny, stredne pikantná, mydlovej chute, náznaky ovocnej kyselinky, chuť po surovej raži, pikantné.
5. Horkosť (1 - 3b.) : 1.5
Stredná intenzita horkosti, trpkejšia, zemito-citrusová horkosť smerujúca k zvieravému pocitu. Dlhotrvajúca.
6. Pocit v ústach (1 - 3b.) : 2
Ľahšie telo, sýtenie stredné až nižšie, mierne mazlavé, lepkavé, pikantné, drsné, v závere alkoholová hrejivosť, suchšie.
7. Celkový dojem (1 - 8b.) : 4
Keď neviete čo s ražnou ipou, tak pridáte nejaké (v lepšom prípade prírodné) ovocie, arómu a nemusíte sa trápiť dokonca s čírením a máte hneď inšpiráciu na populárnu NEIPA, veď raž tam je, je to mútne (ani nevieme prečo) a vonia to exotikou... a je na svete Red Rye Mango New England IPA. Či tento píbeh je fikcia, alebo sa to tak aj naozaj dialo je nepodstatné, podstatné je to, že sme sa ocitli v slepej uličke. Hmm, "upravená" receptúra z minulého roka? Ale vrátim sa k tomuto hybridu, piteľnosť je veľmi nízka, druhé by som si nedal, vlastne ani to som nedopil.
HODNOTENIE: 27 - 54 - 5.4/10 NÁZOV: Orange Chocolate Stout
TYP PIVA: Stout, Pastry Stout
ALKOHOL: 6.0%
STUPŇOVITOSŤ: 14°
ZLOŽENIE: voda, jačmenný a ovsený slad, prírodný čokoládový a pomarančový extrakt, chmeľ, kvasninky
DÁTUM SPOTREBY: 28. 02. 2022
TEPLOTA PIVA: 10°C
1. Aróma (1 - 10b.) : 5.5
V prvom momente po otvorení fľaše závan po údenej rybe (fenol guaiacol, pravdepodobne pochádzajúci z pražených sladov), našťastie po naliatí sa táto aróma vytratila. Decentná kávovinová aróma, mierne po kôre pomaranča, kandovanom pomaranči ako ho poznáte ak pečiete biskupský chlebíček.
2. Farba (1 - 3b.) : 3
Tmavšia hnedá, kolová farba tekutiny, nepriehľadná.
3. Pena (1 - 3b.) : 2
Stredne vysoká pena tmavšej krémovej farby, tvorená drobnými bublinkami, šumivá, riedka, rýchle opadla, vytvorila tenký prstenec, inak bez stopy.
4. Chuť (1 - 20b.) : 11.5
Kávovinová, mierne karamelová, keksíková s ovocnou kyselinkou. Mierne diacetyl, v pozadí náznak údenej chute, kvasinkové. Prázdne.
5. Horkosť (1 - 3b.) : 2.5
Len nevýrazná horkosť po pražených sladoch.
6. Pocit v ústach (1 - 3b.) : 2
Ľahšie telo, skoro vodnaté, prázdne, nižšie až stredne sýtené, hladké, mazlavé, v závere mierne alkoholové (ale dlhotrvajúca), dojazd do sucha.
7. Celkový dojem (1 - 8b.) : 5
Nevýrazné, skoro niet pomaranča, skoro niet čokolády, len ľahká kávovina a ovocná kyslosť. Dosť málo. Jeden stout som od nich pil minulý rok a bol celkom fajn, táto zmena nevyšla práve ako najšťastnejšia. Pitelnosť nižšia. Ešte k tej údenosti, hlavne vo vôni, ak nebol použitý "údený" slad, tak sa jedná o senzorickú chybu spôsobenú divokými kvasinkami. Hmm, nie je to ono.
HODNOTENIE: 31.5 - 63 - 6.3/10
Na záver týchto nedorozumení sa pýtam, má si "remeselný" pivovar uľahčovať a prekrývať senzorický profil technologicky (nie len) nezvládnutého piva " prírodnýmy" arómami, chuťami? Nie je skôr cesta najprv vypiplať jeden, dva, či tri základné pivné štýly, čisté, bez príkras a potom experimentovať, toto nie je homebrewing, toto je vážení za "peňeži". Mrzí ma, že tieto poznatky platia aj pre viacero produktov slovenských tzv, remeselných pivovarov, plácame sa po pleci akí sme svetoví, ale ani v tomto prípade niet sa čím chváliť, veľká česť výnimkám. Často mám pocit, akoby som žil v Potemkinovskej dedine, nechceme počuť kritiku, len pekné reči, etikety,...
Všetky tri pivá/ejly som nedopil, škoda peňazí. Očakával som pri tomto pivovare a jeho produkza ten rok posun k lepšiemu, veľmi som si to prial, aj názory v diskusiách hovorili, že sú to fajn pivá, nie tieto sú slovenský podpriemer. Prepáčte, ale je to podľa mňa tak.
* Poznámka, hodnotenia nie sú nijako korigované, upravované a vznikli samostatne.