Trapistické pivá z opátstva Stift-Engelszell (z archívu)
Opátstvo založil v roku 1293 Bernhard z Prambachu, biskup z Pasova, ako cisterciánsky kláštor. Po mnohých pohromách, ktoré toto opátstvo sprevádzali po celú jeho históriu (1699 požiar alebo 1786 rozpustenie kláštora), ho v roku 1925 obnovili nemeckí mnísi, ktorí boli po 1. svetovej vojne vyhnaní z opátstva Oelenberg v Alsasku. 2. decembra 1939 opátstvo zabralo gestapo a bola vysťahovaná miestna komunita o počte 73 osôb. Štyria mnísi skončili v koncentračnom tábore Dachau, ostatní boli uväznení alebo museli narukovať. Po vojne sa vrátila asi len tretina z nich. Dnes je v opátstve iba sedem mníchov.
Po ceste z Rakúska do Nemecka sme zastavili v maličkej obci Engelhartszell pri Dunaji. Ničím výnimočný kostol, ktorý vidieť aj z hlavnej cesty, neprezrádzal, že by sa za jeho múrmi malo variť pivo. Ani tie dve krmičky v dedinke neponúkali nič z ich produkcie. Bohužiaľ prehliadky pivovaru robia iba v nemčine, takže sme tentokrát navštívili iba podnikovú predajňu a za sumu 13.50 € berieme kufrík so šiestimi pivami (z každého po dva kúsky) pomenovanými podľa bývalých vedúcich opátstva. Engelszell Nivard Jubiläumsbier od Stift Engelszell Trappistenbier-Brauerei
Štýl: Belgian Blond Ale
Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.
ABV: 5.5 %
Aróma: Sladová, kvasinky, mikroskopicky korenistá.
Vzhľad: Tmavozlatá / jantárová, minimálne zakalenie. Pekná hustá biela pena, ktorá na pohári zanechávala stopy.
Chuť: Dominuje chmeľová horkosť, ale dajú sa rozoznať náznaky pomarančov a pikantnejšieho korenia s kvasinkami. Na konci mierne suché. Horkosť ešte dlho doznieva na podnebí.
Pocit v ústach: Stredne ľahké telo, nízke nasýtenie, celkom hrejivé s drsným horkým záverom.
Celkový dojem: Celkom pekný "belgický" rozbeh zadusí aj na môj vkus hrubá horkosť, ktorá už ďalšie chute k slovu nepustí. Pivo je piteľné, viem si predstaviť neostať iba pri jednom, ale menej horkosti by piteľnosť určite vystrelila ešte vyššie.
Engelszell Benno Trappistenbier od Stift Engelszell Trappistenbier-Brauerei
Štýl: Belgian Dark Strong Ale
Zloženie: Voda, jačmenný slad, med, chmeľ, kvasinky.
ABV: 6.9 %
Aróma: Menej sladová ako u predošlého piva, prím hrá viac karamel, med, ale aj korenia.
Vzhľad: Meďnatá až svetlohnedá farba, jemne zakalené. Maličká béžová pena.
Chuť: Veľmi karamelové, medové, na pozadí korenisté, kvasinkové, platonicky cítiť pražené slady, hrozienka a čokoládu. Horkosť je vyrovnaná, ale aj tak v ústach ostáva po dopití.
Pocit v ústach: Stredné telo, vysoké nasýtenie, krémové. Horkosť nie je až tak zvieravá, povedal by som, že je viac sladové.
Celkový dojem: Tu je už piteľnosť ťažšia, aj keď horkosť už tak nevystrája ako pri predošlom pive. Ale aj keď je celkovo dosť ťažkotonážne, je to zaujímavé pivo.
Engelszell Gregorius Trappistenbier od Stift Engelszell Trappistenbier-Brauerei
Štýl: Quadrupel
Zloženie: Voda, jačmenný slad, med, chmeľ, kvasinky.
ABV: 10.5 %
Aróma: Výrazne čokoládová (za čokoládou voňala celá izba), karamel, káva aj med.
Vzhľad: Tmavohnedé / gaštanové, vo svetle jemné odtiene rubínovej. Slabá hnedastá pena.
Chuť: Sladká, čokoládová, bylinná, medová. Silno hrejivá. Alkohol takmer vôbec necítiť (až po vypití :). Horkasto jemné zakončenie s troškou dubovej arómy.
Pocit v ústach: Plné telo, nízke nasýtenie, hrejivé, krémovejšie s vyrovnanou nízkou horkosťou a skrytým alkoholom.
Celkový dojem: Pekne vyskladaný a piteľný desaťapolpercentný mohutný kolos s pestrou paletou chutí. Netreba sa báť, v tomto pive si každý nájde to, čo chce. Umiestňujem do kategórie zážitok.