Pivná turistika

30.08.2020 20:10 | adrik

Rakúska all day NEIPA (z archívu)

Viedenský pivovar Brew age som už na týchto stránkach spomínal a mal som v pláne vybrať z nekonečného zoznamu svetových pivovarov úplne niečo iné, ale táto NEIPA mi tak učarovala, že mi to proste nedalo.

Na začiatok otázka, čo sa skrýva pod skratkou NEIPA? Nehláste sa všetci. Obľúbenosť a rýchly vzostup štýlu IPA so sebou logicky prinieslol experimentovanie a tým aj nové variácie tohoto štýlu. Pre New England IPA (alebo pre rýpačov juicy alebo hazy IPA) je charakteristické výrazne zakalenie. Táto vlastnosť je vedľajším efektom výroby, kedy sa pri výrobe okrem sladu používajú aj ovsené alebo pšeničné vločky. NEIPA by mala mať silný ovocný charakter. Ovocné tóny, ktoré prevládajú nad horkosťou, môžu byť tak silné, že pripomínajú ovocnú šťavu so zamatovým alebo smotanovým pocitom v ústach, a práve to činí tento štýl tak populárnym.


Alphatier od Brew age
Štýl: NEIPA
Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, ovsené vločky, kvasinky.
ABV: 5.6 %
IBU: 45
Nádherné zakalenie s neobvyklou žltou farbou. To pivo normálne svieti. K tomu ako kontrast vysoká snehobiela pena. Toto nie je pivo, ale burčiak! Ostrá ovocná vôňa. Z manga, grepu a citrusovej kôry cítiť väčšiu horkosť ako z chmelu. Zase toto chmeľové smoothie nie je úplne bez horkosti. Ináč pekne nasladlé, sviežo korenisté, ovos len tak na chuť, aby nekopal, iba jemnúčko rezal na jazyku. Mňam! Jedna z najlepšie zvládnutých NEÍP, aké som pil. Ak nie najlepšia. Dolu krkom tečie neskutočne ľahko, pri tom dostaneš všetko to, čo pri tomto štýle čakáš. Mať pod blokom Spar (rakúska obchodná sieť), tak ju za tú cenu (0.33 l za 2.49 €) pijem každý deň. All day NEIPA.
Prost!

#NEIPA #Brew Age