Pivná turistika

28.06.2020 22:28 | adrik

Predstavenie berlínskeho pivovaru Schoppe Bräu (z archívu)

Niekedy sa k človek dostane k remeselnému pivu aj na miestach, kde by to vôbec nečakal. Pozdravujem do Prager Frühling 1968 (link). Tu som totiž narazil pre mňa dovtedy neznámy brnenský ehm berlínsky pivovar Schoppe Bräu. Pivovar sa narodil v štvrti Kreuzberg a je na scéne od roku 2001. V malom varí nefiltrované, nepasterizované pivá so surovinami tej najvyššej kvality a nebojí sa odbočiť z vychodenej cestičky. Ku mne sa dostali tieto berlínske pivá:"Berlínska verzia anglickej klasiky a pocta medzinárodnému filmovému festivalu Berlinale."

Berlin.Ale od Schoppe Bräu
Štýl: American Pale Ale
Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.
ABV: 5.6 %
IBU: 50
Jantárová farba. Vysoká pena. Na začiatku sa tento beťár tvári ako ľahký sladový ejl, ale horkosť sa dostaví už po niekoľkých dúškoch, kedy milo šteklí na jazyku. Niekde v diaľke cítiť karamel a chuť trávy. Nie je to žiaden uzemňovač, ale ako prvé (najslabšie pivo z doneseného kvartetu) z tohoto pivovaru som čakal ľahšie pitie. Ale s prehľadom zvládnuté pivko.

"Šampanské ulice: Champagne kvasinky a chmeľ Hallertauer Blanc (potomok chmeľu Cascade)."

BRUT × ALE od Schoppe Bräu
Štýl: Brut IPA
Zloženie: Voda, slad (viedenský, plzeňský, pšeničný), chmeľ (Hallertauer Blanc, Mosaic, Cascade), kvasinky.
ABV: 6 %
Explózia peny z fľaše. Vôňa po šampanskom. Veľmi suché, aromatické, ale osviežujúce, aj keď po každom napití ste smädnejší a smädnejší. Takmer žiadna horkosť, skôr sladkokyslé chute (egreš?) dráždiace ďasná. Kto má rád tento štýl, nesiahne vedľa.

"Tu sú niektoré smiešne veci okolo štýlu New England IPA. Extrémne zakalený? Nuž, Juice nie je! Extrémne medializovaný? Nuž, Juice nie je! ALE: Mimoriadne príjemná, ovocná, krémová a príjemná IPA: To Juice je!"

Juice od Schoppe Bräu
Štýl: NEIPA
Zloženie: Voda, viedenský slad, pšeničný slad, ražný slad, ovsené vločky, chmele (Citra, Calista, Mosaic), kvasinky.
ABV: 6 %
Ako sa píše v popise, naozaj nie je nejako extra zakalená. Teda úprimne, takmer vôbec. Ani chuťovo to nie nič extra. Nevýrazné chute, trošku nasladlé a ovocné, málo horké, slabé telo ... úplne mimo štýl. Podpriemerná domovaričská IPA.

"Double imperial stout - noch fragen???"

Weltreise Double Imperial Stout eichenfassgelagert od Schoppe Bräu
Štýl: Imperial stout
Zloženie: Voda, jačmenný slad, pšeničný slad, chmeľ (Magnum), kvasinky.
ABV: 15 %
Čiernočierna tma s málinkou tmavohnedou penou, ktorá hneď opadla. Toto je smrťák turek! Alkohol lieta všade naokolo. Silné, ultrahorké, až tukové, prevažuje pražený slad a samá káva. Na spodku čakám lógr, ale našťastie nič :) Ďalšie by som už nedal. Ale nie preto, že je to zlé pivo, telo by to asi nezvládlo.

#American Pale Ale #Brut IPA #NEIPA #Imperial Stout #Schoppe Bräu