Pivná turistika

10.09.2021 22:45 | adrik & bobo

Pivné pohľady: Yggdrasil

Z prešovského Ki ci frasu som doniesol dva lahváče od už popradského kamenného pivovaru Folkvang Brewery. Táto IPA je vraj ešte varená v Rožňave (Kaltenecker). Poďme teda spoločne na ňu.

Yggdrasil od Folkvang Brewery
Štýl: IPA
Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.
ABV: 6.5 %
Objem: 500 ml (hnedá sklenená fľaša)
Minimálna trvanlivosť: 01.07.2022 (degustácia: 10.9.2021)
Aróma: Horkejšia drevnato - chmeľová aróma, veľmi ľahko citrusy, jemne bylinné s indentifikovateľným DMS (zeler) a s miernou zatuchlinou na pozadí. 5/10
Farba: Svetlý jantár, takmer priezračné. 3/3
Pena: Vyššia biela pena, držala sa celú dobu. 3/3
Chuť: Sladovo sladkastý úvod, karamel, opäť veľmi ľahko citrusy. Aj v chuti náznaky DMS (zeler), ale tiež oxidácie (vlhký kartón, lepenka). Záver je celkom alkoholový. 12.5/20
Horkosť: Vyššia drevnato - živičná horkosť na hranici zvieravosti, ktorá zostáva dlho po dopití. 2/3
Pocit v ústach: Stredne plné telo, vyššie sýtenie, lepkavo - mazľavé, suchšie, hrejivé až alkohlové. 2/3
Celkový dojem: V prvom rade je to úplne iné pivo, ako som pil z výčapu na spomínanom festivale. Toto je úplne rozhádzané, ťažko piteľné, prehorčené, drevnaté, hrejivé a alkoholové. Čo s tým? 5/8
Bodovanie: 5 + 3 + 3 + 12.5 + 2 + 2 + 5 = 32.5 * 2 = 65/100
Pomaly, ale isto, krok po kroku sa páni z kočovného pivovaru Fólkvang Brevery vracajú do miesta svojho "zrodu", už nie ako kočovníci, ale ako klasický "kamenný" pivovar, aj keď budú v prenájme, budú variť na jednom mieste. Pravdepodobne na nejakú dobu, alebo "naporád" bude Yggdrasil ich posledným pivom/ejlom, ktorý varili "kočovne", tento ejl, presnejšie India Pale Ale varili v rožňavskom pivovare Kaltenecker.

hodnotenie: bobo:

PIVOVAR: Fólkvang Brewery, Poprad, varené v pivovare Kaltenecker, Rožňava (Yotta Trade a. s., Krajná 86, Bratislava, SK
NÁZOV: Yggdrasil 
TYP PIVA: India Pale Ale, paster
ALKOHOL: 6.5%
STUPŇOVITOSŤ: 14°
BALENIE: 0.5l sklo fľaša hnedej farby
ZLOŽENIE: voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky. 
DÁTUM SPOTREBY: 01. 07. 2022
DÁTUM DEGUSTÁCIE: 07. 09. 2021 

1. Aróma (1 - 10b.) : 5.5
Aróma po kôre citrusov je mierna v "závese" cítiť trochu živično-borovicové tóny, mierne aj arómu po práchnivom dreve, handričku, čo by ešte nebol až taký problém, skôr mi prekáža aróma, aj keď nie výrazná, ale rozpoznateľná, po varenej zelenine, konkrétne zeler a trochu cesnak, cibuľa (DMS).
2. Farba (1 - 3b.) : 3
Jantárová farba tekutiny, opalizujúca.
3. Pena (1 - 3b.) : 3
Stredne vysoká pena bielej farby, primerane pevná tvorená jemnejšími bublinkami, trvácna, zanecháva veľmi málo zreteľnú stopu.
4. Chuť (1 - 20b.) : 11.5
Sladový základ sladkastý s chuťou po karamele, mede (prítomná oxidácia) s chuťou kôry pomaranča, mandarínky, mierne živičné, bylinné tóny, varený zeler.
5. Horkosť (1 - 3b.) : 2
Stredná intenzita chmeľovej horkosti po kôre citrusov, stopy po živici, postupne sa prejavuje bylinná horkosť.
6. Pocit v ústach (1 - 3b.) : 2.5
Stredne plné telo, nižšie nasýtené, lepkavé, v závere sladkasté s horkým živičným chvostíkom. Mierna alkoholová hrejivosť.
7. Celkový dojem (1 - 8b.) : 5.5
Nuž, zapadá do priemeru, resp. štandardu slovenských verzií na tému IPA. Nebyť toho DMS a oxidácie, ani už ten lepkavý karamel by mi až tak neprekážal. Nuž, vypiť sa dá, nie je to však IPA, ktorú by som si v podniku, či doma dal aj ďalší pohár. Dúfam, že v Poprade už to bude lepšie a lepšie a okrem Tatrasu zájdem na dobré pivo aj do Fólkvangu (mimochodom Egídius sa držal neviem prečo tak dlho).
HODNOTENIE PIVA: 33 - 66 - 6.6/10

#IPA #Folkvang Brewery