Pivná turistika

19.11.2020 22:49 | adrik & bobo

Pivne pohľady: Juicy NEIPA

Po krátkej odmlke sme tu znova so spoločnými hodnoteniami.
Voľba padla na Juicy NEIPU od kočovníkov Damian Gypsy Brewery, ktorá bola navarená v sokolovskom Permone. Pod čiarou musím napísať, že na Slovensku tento štýl úspešne zvládlo minimum pivovarov. Ako sa to podarilo Damiánovcom?

Juicy NEIPA od Damian Gypsy Brewery
Štýl: NEIPA
Zloženie: Voda, jačmenný slad, ovsené a pšeničné vločky, upravený chmeľ (Citra, Mosaic, Galaxy, Amarillo) a kvasinky.
ABV: 5.9 %
IBU: 40
Objem: 0,5l (plechovka)
Minimálna trvanlivosť: 19. 1. 21 (degustácia 19.11.2020)

hodnotenie: adrik:

Aróma: Chmeľová. Tak isto tropické a citrusové ovocie, borovica, ihličie, ale aj jemne kyselkavé po pšenici. 7.5/10
Farba: Špinavá oranžová. Úplne mútna. 3/3
Pena: Vysoká šľahačková snehobiela pena. 3/3
Chuť: Sladkastá chuť podporená hlavne tropickým ovocím, ananásom, mangom, ale aj citrusmi. Ľahučko korenistá, živičná, lahodne chmeľová. 14/20
Horkosť: Vyššia horkosť po grepe, ale hlavne po chmeľoch. Tými sa nešetrilo. 2/3
Pocit v ústach: Stredné až prázdnejšie telo. Vyššie nasýtenie. Ihličkuje na jazyku. Výrazne suchší a trpkejší záver. 2/3
Celkový dojem: Výzorovo je táto NEIPA úplne v poriadku. Je aj príjemne voňavá. Celkový dojem kazí nie až tak hladký záver. Priveľa vločiek? Niekedy je menej viac. A niekedy zase menej menej. Možno aj o kúsok viac vytiahnúť ovocnú zložku ... Každopádne odporúčam vyskúšať, nie je na zahodenie. 6/8
Bodovanie: 7.5 + 3 + 3 + 14 + 2 + 2 + 6 = 37.5 * 2 = 75/100
Kočovný pivovar Damián Gypsy Brewery (zal. 2014) nie je na slovenskom pivnom trhu nováčikom, začiatky s pivom však u Damiána začali podstatne skôr. Začínal (r. 2010) ako veľkoobchod, importér, distribútor a zástupca niektorých slovenských, ale aj zahraničných remeselných pivovarov a postupne začal popri tom aj kočovne variť. Prvá várka bola uvarená v pivovare Jama v roku 2014 za pomoci Petra Chňupu a Martina Lučka. Od prvej várky do tohto času uvaril kočovne viacero várok pív, dnešnú neipu, ktorú skúsim - Juicy Neipa v sokolovskom pivovare Permon.
PIVOVAR: Pre Damián Gypsy Brewery, SK vyrána Permon s. r. o., Komenského 77, Sokolov, ČR
NÁZOV: Damián Juicy Vibrant Neipa 14°
TYP PIVA: New England India Pale Ale
ALKOHOL: 5.9%
STUPŇOVITOSŤ: 14.6°
BALENIE: 500 ml al plechovka
ZLOŽENIE:  Voda, jačmený slad, pšeničné a ovsené vločky, chmele Mosaic, Galaxy, Amarillo a Citra, kvasinky 
DÁTUM SPOTREBY: 31. 01. 2021 
DÁTUM DEGUSTÁCIE: 15. 11. 2020
POČET DEGUSTÁTOROV, KTORÍ HODNOTILI: 1
TEPLOTA PIVA: 9°C
CENA: 3.79€

hodnotenie: bobo:

  1. Aróma (1 - 10b.) : 8
Vcelku príjemná, zladená vôňa po citrusovom a tropickom ovocí s jemnou nasládlosťou akoby po zrelej marhuli, ľahké sladové aróma, mierne narúšaná (dopĺňaná?) ľahkou korenitosťou. 
2. Farba (1 - 3b.) : 3
Farba broskyňového džúsu - špinavo oranžová, viac zahmlená tekutina.
3. Pena (1 - 3b.) : 3
Stredne vysoká pena sivasto-bielej farby, jemné, menšie bublinky, stredná hustota, retencia prijateľná, teda stredná, na pohári zanecháva miernu stopu.
4. Chuť (1 - 20b.) : 15
V chuti prevláda tropické ovocie, hlavne mango, marakuja, ale jemne je doplnená chuťou po pomaranči, šťave červeného grepu, postupne sa otvára aj chuť po živici, mierne korenisté, korenitosť postupne ubúda a uhladzuje sa plnosťou, hladkosťou pridaných vločiek.  
5. Horkosť (1 - 3b.) : 2.5
Nižšia intenzita horkosti, niečo ako po kôre citrusov, s dlhším dojazdom.
6. Pocit v ústach (1 - 3b.) : 2.5
Stredne plné až ľahšie telo, stredne nasýtené, hladké, až mazlavé, mierne horkastý ovocný chvostík, ktorý sa postupne vytráca, po pár hltoch horkosť sa vytráca, resp. nie je taká badateľná, záver celkom hladší. 
7. Celkový dojem (1 - 8b.) : 6
Dobre pijúca NEIPA, máličko by som prijal pevnejšie telo, ale nie je to dôležité, predsa len tá ľahkosť tela podnecuje k ďalšiemu hltu. Podľa mňa jedna z TOP 5 slovenských neip (aj keď uvarená v českom pivovare), aj keď celkovo úroveň slovenských pokusov uvariť nadštandardnú neipu je dlhodobou bolesťou SK malých/kočovných pivovarov, táto NEIPA je z tých lepších. 
HODNOTENIE: 40 - 80 - 8.0/10

#NEIPA #Damian Gypsy Brewery