Pivná turistika

02.06.2022 00:15 | adrik & bobo

Pivné pohľady: Čärvääň

Komerčná prvotina od košického domovariča xViktorax uvarená u Padreho v Prešove. Štýl piva bol vybraný nie práve najjednoduchší - SMaSH Red Ale.

hodnotenie: adrik:

Čärvääň od Fiam Rozschwitz!
Štýl: SMaSH Red Ale
Zloženie: Voda, jačmenný slad (Red_X), chmeľ (Mandarina Bavaria), pivovarnícke kvasinky US-05.
ABV: 6.1 %
Objem: 500 ml (hnedá sklenená fľaša)
Minimálna trvanlivosť: neuvedená (degustácia 1.6.2022)
Aróma: Sladká aróma s celkom citeľnými jahodami, ľahko živica, ale aj pripálený karamel a kvasinky. 6.5/10
Farba: Nádherná červená nepriehľadná tekutina. 3/3
Pena: Vysoká a hustá svetlobéžová pena. Zanechávala stopy. 3/3
Chuť: Sladšia sladovejšia karamelová chuť, jemne opäť jahody a živica, ale aj dosť kvasinková. 12/20
Horkosť: Vysoká až zvieravá ani nie tak chmeľová ako hanrdičkovo - korenistá horkosť. 1.5/3
Pocit v ústach: Stredne plné telo, nižšie sýtenie, lenivé, hrejivé a s alkoholom po zohriatí. 1.5/3
Celkový dojem: Pri SMaSHi sa asi veľmi prekopať recept nedá. Nábeh je dobrý (aj keď chýba väčšia sviežosť), ale určite treba popracovať na tej kvasničnej vôni a chuti, ktorá odbúravá akúkoľvek vyššiu piteľnosť. Zatiaľ len ľahší nadpriemer. 5/8
Bodovanie: 6.5 + 3 + 3 + 10 + 1.5 + 1.5 + 4 => 32.5 * 2 => 65/100
hodnotenie: bobo:

Dnes som sa náhodou (vďaka Adrikovi) dostal k ejlu z produkcie Padre Brewing Company, teda presnejši ejlu, ktorý vzišiel zo spolupráce s bývalým (?) domovaričom Viktorom. Pár krát som ho stretol a dokonca sa mi podarilo jedno jeho domovaričské pivo aj ochutnať, nebolo nijako úžasné, ale ani prepadák (bola to taká domácka divočina podporená aj celkom dosť vulgárnym názvom). Sám o sebe vnímam Viktora ako celkom zaujimavý "zjav", ktorý sa vrhol na varenie piva ako nespútaný živel a popravde ťažko mi bolo uveriť, že sa pustí fakt do tak, na Slovensku riskantého projektu ako je kočovné varenie, resp. gypsy brewing. O to som viac prekvapený, že za projektom "Fiam rozschwitz! - remeselné pivo z východného pobrežia" (už tu vidieť, že to nebude nuda) stojí Viktor. Ok, tak po prvom zoznamovacom tanečku idem ochutnať ejl uvarený z jedného sladu a jedného chmeľu (SMASH) v štýle Red Ale s okojazykolomným názvom Čarvääň.

PIVOVAR: Padre Brewing Company, Južná trieda 36, Košice, varené v spolupráci s projektom Fiam rozschwitz! - remeselné pivo z východného pobrežia, SK 
NÁZOV: Čärvääň 
TYP PIVA: Red Ale, Smash Red Ale, nepaster, nefilter 
ALKOHOL: 6.1% 
BALENIE: 500ml sklo fľaša hnedej farby 
ZLOŽENIE: voda, slad Red X, chmeľ Mandarina Bavaria, kvasinky US-05 
DÁTUM DEGUSTÁCIE:  01. 06. 2022 
TEPLOTA PIVA: 9°C 

1. Aróma (1 - 10b.) : 7 
V prvom momente po otvorení fľaše cítiť arómu po nesladovanom, surovom obilnom zrne, ktorá sa však po naliatí do pohára rýchle vytratila. Následne sa prejavila celkom jasná karamelová, nie agresívna, hladšia aróma na ktorú sa naviazala ovocná stopa po sladších citrusoch. Chmeľová aróma v zemitých tónoch, trochu britská "ponožková", taktiež badať prítomnosť arómy kvasiniek a jemne vystupujúci alkohol. Pripomína tak trochu Irish Red Ale. 
2. Farba (1 - 3b.) : 3 
Medená farba tekutiny, ktorá bola číra, skoro krištáľovo-číra. 
3. Pena (1 - 3b.) : 3 
Vyššia pena béžovo-žltkastej farby, mierne našuchorená, tvorená menšími bublinkami, rýchlejšie opadla, ale sa celkom nevytratila, zanechala mierne stopy. 
4. Chuť (1 - 20b.) : 13.5 
Ľahší sladový základ s mierne karamelovou chuťou, v pozadí sa objavuje chuť surového obilninového zrna, opražený toast, mierne aj mydlová stopa a trochu viac výraznejšia drsnosťpo kôre citrusov. 
5. Horkosť (1 - 3b.) : 2 
Chmeľová horkosť výraznejšia po kôre citrusov, náznakovo aj zemitosť, dlhotrvajúca, mierne pikantná, v závere suchšie. 
6. Pocit v ústach (1 - 3b.) : 2 
Stredne plné telo, mierne mazľavé, viac ako stredne nasýtené, na začiatku pri napití ihličkuje, pichá na jazyku, postupne sa v pozadí prejavuje mierny mazlavý pocit, v závere je suchšie, alkohol v chuti ukrytý. 
7. Celkový dojem (1 - 8b.) : 6 
Nuž, skúsiť uvariť akýkoľvek ejl ako SMASH je celkom odvaha, prečo?, nuž, tu nič neskryjete a akákoľvek chyba sa tu zvýrazní. Tak teda k tomuto ejlu asi toľko, drobné nedostatky má, prekážala mi sprvoti drsnejší chmeľový prejav, som celkomdosť citlivý na "prechmelenie", ale postupne sa to utriaslo. V konečnom dôsledku je to celkom fajn red ale, dobre piteľný. Po pár dúškoch som si naň celkom zvykol a iste si ho rád ochutnám čapovaný. Myslím si, že Viktor celkom dobre začal, jasné, ak nepoľaví a ustáži si "laťku" budem sa tešiť najeho ďalšie pivá (pozn. jasné, že bez pomoci Padreho by to bolo ťažšie), len jedna skromná pripomienka, rady nedávam, Viktor, veľmi nekočuj, nájdi si stabilnejšie miesto, pivovar...
HODNOTENIE: 36.5 - 73 - 7.3/10

#Red Ale #Fiam Rozschwitz!