Pivná turistika

14.06.2020 21:50 | adrik

Morušové vínečko z trenčianskeho Lániusu (z archívu)

Základné počty máme za sebou, poďme teraz na vysokoškolskú matematiku. Tripel. Belgický trapistický pivovar Westmalle začal varit tento štýl pod názvom Superbier a v tom čase, v prvej polovici 20-teho storočia, predstavoval to najsilnejšie pivo široko ďaleko. V zložení obvykle býva až 20 % pridaného cukru s obsahom alkoholu v rozmedzí 8 až 12 %.

Trenčiansky pivovar Lánius zašiel ešte ďalej. Ako základ použili presne tento pivný štýl a doň pridali takmer 50 kg moruší do rmutu pri varení a druhú várku priamo do kvasného tanku. Tie dodali tomuto pôvodne svetlému pivu rubínovočervený odtieň a výraznú ovocnú chuť. Moruši sa pripisujú až zázračné liečebné účinky. Znižuje krvný tlak, zastavuje a preventívne pôsobí proti rakovinovým bunkám, pravidelná konzumácia moruší spomaľuje starnutie, chráni očnú sietnicu a dokonca pôsobí preventívne proti mozgovej mŕtvici.

"Vyvážená kombinácia svetlých sladov dohorčená ušľachtilým chmeľom. Sladké plody ručne zberaných moruší zo záhrady našeho pivovaru. Jedinečné kvasinky z belgického kláštora. Jagavá rubínová farba, komplexná sladkastá vôňa zrelých moruší a nezameniteľná chuť."


Belgian Mulberry Tripel 24° od Trenčiansky Pivovar Lánius
Štýl: Belgian Dark Strong Ale
Zloženie: Voda, jačmenné slady, chmeľ, kvasnice, plody moruše.
ABV: 13.5 %
Tak toto je vínečko a nie pivo! Tmavočervená višňová farba a maličká krémová pena, ktorá hneď opadla. Alkoholovo dosť silné. Veľké prekvapenie, nie? Ale popri ňom parádne razia aj plody moruše. Chválim použitie tohoto dnes už takmer zabudnutého ovocia. Zbytočne hľadať nejaké pivné telo. Bylinná až dubová horkosť, kvapku nakyslé, na konci dosť suché a pýtajúce si ďalší dúšok. Toto je pivné vínko na pomalé popíjanie alebo cmurkanie. Ich ďalší experiment s morušami - vymrazovaný Eis Mulberry 36° sa už musí radiť medzi pivné likéry.

#Belgian Dark Strong Ale #Trenčiansky pivovar Lánius

Otcovské pivo z trenčianskeho Lániusu (z archívu)

07.06.2020 15:35 | adrik

Dajme si trochu pivnej matematiky. Enkel, dubbel, tripel, quadrupel, ... O druhom, treťom, poťažmo štvrtom označení belgického druhu pív zrejme počul každý čitateľ tejto stránky. Silné komplexné pivá varené v kláštoroch, primárne určené na predaj, no vyšším obsahom alkoholu neboli veľmi vhodné na celodenné popíjanie. Mnísi si preto varili slabší osviežujúci Patersbier alebo "Otcovské pivo". Dá sa povedať že ide o akési "stolové pivo", jednoduché na výrobu a dostatočne slabé na to, aby sládok aj po jeho hojnej konzumácii dokázal zvládnuť varný proces bez väčších ťažkostí. Fľaška takéhoto piva len zriedka opustí brány opátstva, ide preto o jeden z najoriginálnejších štýlov vôbec a pre lovcov pivných špeciálov je veľmi vyhľadávanou a cennou korisťou. Trenčiansky pivovar Lanius síce nie je kláštorným pivovarom, má však prístup k autentickým ingredienciám. A keby mal aj východ Slovenska prístup k produkcii Laniusu :)

#Belgian Pale Ale #Trenčiansky pivovar Lánius