Pivná turistika

07.07.2020 22:11 | adrik

Moje prvé Sahti

Moje prvé Sahti v živote. Historický štýl z Fínska. Mikka Sahti bolo uvarené Lukášom Okálom zo Šilkers Brewery a Imrom Nogellom z Beermalade. Zopár slov z varenia: "Keďže sme chceli napodobniť aj proces varenia, tak ako sa to kedysi robilo, tak sme na dno scedzovacej nádoby umiestnili vetvičky z neďalekého smreku, a do tejto hustej obilnej kaše sme pridali borievku a brezovú kôru. Áno, všetko toto sme tam pridali. Historické Sahti sa scedzovalo cez konáriky vetvičiek, odkiaľ sladina prevzala drevnaté tóny a chuť ´lesa´. Vtedy neexistovali nerezové ´falošné dná´, ale pomohli si tým čo našli v prírode."


Mikka Sahti od Šilker´s Brewery / Beermalade
Štýl: Sahti
ABV: 5.9 %
Objem: 750 ml (hnedá sklenená fľaša)
Minimálna trvanlivosť: 8.6.2020
Zloženie: Voda, slady (jačmenné, ovsené a ražné), chmeľ, rakytník rašeliakový, borievka, brezová kôra, kvasinky.
Aróma: Korenistá, pikantnejšia, klinčeky, vôňa po ihličí, jemne sladové, banány, po weizene a na konci vystúpi aj alkohol.
Farba: Oranžová. Pivo je mútne ako blato.
Pena: Hustá vysoká slonovinová pena.
Chuť: Nasladlé s ostrejšou kvasnicovou chuťou, jemnulilinko nakyslasté z rakytníka a pšenice, fenoly ako pri weizene, banánové, jemne korenené, horké a drsnejšie za borievkami, ale žiaden gin, borovička ani pomsta z lesa. Záver ide do sucha.
Horkosť: Horkosť za borievkami, ale aj chmeľom. Dlho zostáva po dopití.
Pocit v ústach: Plné telo, vyššie nasýtenie, hustá konzistencia, hreje.
Celkový dojem: Veľmi husté pitie. A to sa netýka iba konzistencie. Nič na rýchle chlemtanie, ale pivo na pomalé popíjanie a rozjímanie. Veľmi zjednodušene napísané vytúnený weizenbock, pričom rôzne chute prídu postupne po jednom. Rád vyškúšam aj ďalšie pivá v tomto štýle. Neviete o nejakom? Kippis!

#Sahti #Šilker´s Brewery #Beermalade