Pivná turistika

26.07.2020 17:03 | adrik

Čierny kameň z Pánskeho lesa (z archívu)

Jeden z najmladších slovenských pivovarov (písané v roku 2019 pozn. adrik) - pivovar Herrenwald otvorili minulý rok v časti obce Malá Ida (okres Košice - okolie) s názvom Panský les, podľa ktorého nesie svoje meno. Varia spodne i vrchne kvasené pivá a svoje priestory ponúkajú aj kočovníkom. Navyše v letných mesiacoch je to príjemné zakončenie kúpania v neďalekej obľúbenej rekreačnej lokalite Pod Bukovcom. Novinkou na výčape je Blondes passion (ale s marakujou a mangom), lež dnes sa pozrieme na chuť úplne inému pivnému štýlu, ktorý som "uchmatol" z podnikovej chladničky.

"Tmavé silné vrchne kvasené pivo typu Robust Porter. Porter reprezentuje konzervatívne hodnoty Anglicka 18. storočia, odkiaľ pochádza. Tvorí korunu našej sezónnej ponuky pív. Je charakteristické čiernou farbou a krémovou penou. Receptúru tvorí päť druhov anglického sladu Simpsons. V chuti dominujú kávové, čokoládové a karamelové tóny. Na pozadí je neustále prítomná solídna a prispôsobivá horkosť anglického chmeľu."


Onyx od Herrenwald
Štýl: Robust Porter
Zloženie: Voda, jačmenné slady, špeciálne pražené slady, chmeľ, pivovarské kvasnice.
ABV: 6.5 %
V prvej milisekunde po otvorení trochu razí alkohol, ten sa však našťastie hneď stratil a vystriedala ho aróma pražených sladov a kávy. Mok tmavej takmer nepriehľadnej farby s nádhernou krémovo hnedou penou. Chuť má sladkú s príchuťou kávy, čokolády, ale aj hrianky. Hojný chmeľový dojazd. Po dopití hrejivé pocity. Ešte o milimeter plnšie telo, tak by bolo z tohoto kameňa úplne luxusné pitíčko.

#American Porter #Herrenwald