Pivná turistika

06.01.2022 21:11 | adrik

3 x Black IPA

Po dlhšom zháňaní som sa konečne dostal aj k trojici tmavých íp uvarených v košickom pivovare Corvus Brewery.

Black IPA od Corvus Brewery
Štýl: Black IPA
Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ a kvasnice.
ABV: 6.5 %
Objem: 0,5L (hnedá sklenená fľaša)
Minimálna trvanlivosť: 25-01-2022 (degustácia 24.12.2021)
Vo vôni mix karamelu, koly, kávoviny, praženého jačmeňa, ale aj náznaky bázových kvetov, citrusov a trošku živice. Farba nepriehľadná, tmavohnedá (v protisvetle rubínová), pena vyššia hustá béžová - rýchlejšie opadla, ale zanechávala stopy. V chuti opäť karamel, kola, jemne cukornatá, taktiež praženina až spálenina, sójová omáčka, čokoláda a ľahko citrusy. Dlhotrvácna horkosť strednej až vyššej intenzity po praženom jačmeni, chmeľová minimálna. Stredne plné telo, stredné sýtenie, suchšie, v závere hrejivé a aj alkoholové.
Vôňa určite lepšia a vyrovnanejšia ako chuť. Zato piteľná Black IPA. Nabudúce určite ubrať pražených sladov a viac sa pohrať s chmeľmi a bude to ešte lepšie. Bodovanie: 7 + 3 + 3 + 14 + 2 + 2.5 + 6 => 37.5 * 2 => 75/100

Black IPA Limited Edition Chocolate od Corvus Brewery

Štýl: Black IPA
Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ a kvasnice. (Na etikete chýba zmienka o použití macerovaných čokoládových bôbov) - skôr kakaových, nie? - pozn. adrik
ABV: 6.5 %
Objem: 0,5L (hnedá sklenená fľaša)
Minimálna trvanlivosť: 25-01-2022 (degustácia 24.12.2021)
Vôňa takmer identická ako v čistej verzii. Je možno jemnuličko sladšia, ale žiadne výraznejšie stopy čokolády alebo kakau. Farba aj pena rovnaké. V chuti je čokoláda výraznejšia, ale nie je to žiaden Willy Wonka a továreň na čokoládu. Naozaj je len ľahulinko zvýraznená. Zrejme bolo použité homeopatické množstvo. Taktiež náznaky kyselkavosti a podozrenie na oxidáciu. Horkosť obdobná, stredne plné telo, stredné až vyššie sýtenie a viac suchšie, takisto hrejivý a alkoholový záver.
Senzoricky veľmi podobné až by som povedal takmer identické. OK, je tam možno o milimeter viac cítiť čokoládu a kyslejšie chute, ale opäť celkovo dominuje praženosť. Bodovanie: 6.5 + 3 + 3 + 13.5 + 2 + 2.5 + 5.5 => 36 * 2 => 72/100

Black IPA Limited Edition Vanilla Bourbon od Corvus Brewery
Štýl: Black IPA
Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ a kvasnice. (Na etikete chýba zmienka o použití vanilkových luskov a drievka po bourbone.)
ABV: 6.5 %
Objem: 0,5L (hnedá sklenená fľaša)
Minimálna trvanlivosť: 25-01-2022 (degustácia 24.12.2021)
Asi sa už budem opakovať, aróma znovu takmer identická. Jemnulinko možno viac nasladlejšia a paradoxne viac čokoládová ako verzia s "čokoládovými bôbmi", ale nech sa snažím, vo vôni žiadne stopy bourbonu. Farba aj pena rovnaké. V chuti by som doplnil stopové množstvo vanilky a opäť viac čokolády. Taktiež bohužiaľ podozrenie na oxidáciu. Okrem praženej horkosti aj čokoládová s náznakmi bourbonu, stredne plné telo, stredné až vyššie sýtenie, suchšie, takisto hrejivý a vyšší alkoholový záver.
Som si istý, že pri tejto verzii sa autorovi zrejme nepodaril z luskov a drievka vytiahnúť chuťový profil, ktorý zamýšľal. Je tam toho aj pri naozaj veľkej predstavivosti málo, ba až stopovo. Na druhú stranu všetky tri pivá nemajú žiadne veľké technologické defekty a dajú sa v pohode dopiť.
Bodovanie: 6 + 3 + 3 + 13.5 + 2.5 + 2 + 5 => 35 * 2 => 70/100

#Black IPA #Corvus Brewery