Staroturanský krásavec (z archívu)

Zverejnené 19.07.2020 23:10:04   |   autor: adrik

Pivovar v obci Stará Turá existuje od roku 2015. Do stálej ponuky pív patrí Blonďák, Ryšavec a Brunet. Tie sú sezónne dopĺňané o vybrané špeciály. Názvy vyjadrujú farebnosť pív od svetlého, až po tmavé. Bohužiaľ sme nikdy nemali cestu okolo a mimo región sme na toto pivo nikde nenarazili, aj keď o jeho existencii sme samozrejme vedeli už dávno. Odškrtávam si teda další slovenský pivovar (vďaka R.).

"Pivo sa čapovalo v Starej Turej už v roku 1629. Názov Staroturanský regál je odvodený od regálneho práva variť a čapovať pivo, ako aj od budovy pivovaru, ktorú Staroturania nazývali "regál"."

Staroturanský regál: Krásavec od Pivovar a pálenica Turák a vnuk
Štýl: IPA
Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, chmeľové produkty, kvasnice.
ABV: 5 %
Pivo má vysokú penu, medovú farbu s miernym zákalom. Pri otvorení do nosa udrie nemocničný zápach. Isto niečo nebude v poriadku. Chuť sladová, až surová. Necítim žiadnu horkosť ani chmele. Žiadna symfónia, iba droždie. Je toto vôbec IPA? Väčším průserom je ale nepríjemný pocit v ústach, ktorý ostáva veľmi dlho po dopití. Je to tam! Paralen? Penicilín? Nie je to prvýkrát, čo som v nejakom pive na podobnú nežiadúcu "príchuť" narazil, a aj keď ide o chybu (reakciu alkoholu s chlórom), stále to boli iba náznaky alebo len slabý tón v koncovke, v tomto prípade je ňou úplne zabité celé pivo. Bohužiaľ aj tak to niekedy dopadne, čo je len škoda, pretože po takejto prvej skúsenosti asi málokto dá danému pivovaru druhú šancu. Aj keď možno raz s iným pivom z inej várky ... ale toto sa naozaj nepodarilo.