Pivná turistika

07.12.2020 09:50 | adrik & bobo

Pivné pohľady: Biely Stout

White Stout (Golden alebo Blonde Stout) vznikne v dôsledku vynechania tmavých pražených obilných sladov a ich nahradením kávou, kakaom alebo vanilkou. Tie sa zväčša pridávajú až po fermentácii, aby pivu dodali horkosť a pražený charakter. Pre plnší pocit v ústach sa tiež pridáva ovos.
O tento u nás úplne neprebádaný štýl (až výstrelok?) sa pokúsila trojica pivovarov. Pivo sa varilo u nás na východe a ako dopadlo?

Flatwhite od Padre Brewing Company / Stupavar / Dvorný pivovar Sedem Kohútov
Štýl: White Stout
Zloženie: Voda, slady (keksíkové, svetlý karamel, ovsené, svetlý čokoládový, Pale Ale), chmele (Chinook), kvasinky.
ABV: 5.4 %
Objem: 330 ml (hnedá sklenená fľaša)
Minimálna trvanlivosť: bez etikety (degustácia 29.11.2020)

hodnotenie: adrik:

Aróma: Silne karamel, keksíky, jemne pražená aróma a kávovina. Dá sa zachytiť aj čokoláda. 8/10
Farba: Tmavý jantár, až meď. Takmer číra tekutina. 2/3
Pena: Nižšia špinavá biela pena s veľkými bublinkami. Málo trvácna. 3/3
Chuť: Začiatok celkom sladkastý. Karamelky, keksíky, biela káva, až torta. Ale tiež jemne pražené a kávovinové chute. 15.5/20
Horkosť: Stredná. Neprekáža, ale ani nič neprekrýva. 3/3
Pocit v ústach: Stredné telo s vyšším nasýtením. Celkom hladké. 2.5/3
Celkový dojem: Ľahšia keksíková verzia Stoutu prikláňajúca sa skôr k Brown Ale. Aspoň za mňa. Bez problémov ale piteľné pivo. Veď vyskúšajte.
Body naviac za odvahu plávať v neprebádaných vodách, aj keď slovenský konzervatívny konzument to isto až tak neocení a nepochopí. 7/8
Bodovanie: 8 + 2 + 3 + 15.5 + 3 + 2.5 + 7 = 41 * 2 = 82/100

White Stout, aka Pale/Blonde Stout, aka Golden Stout je ejl, ktorý viacerých zneistí, "biely stout?, veď to bude ďalšia nezmyselná slovná hračka pivovaru", zdalo by sa, ale prapôvod označenia "stout" bol v označení plného, pevného, či silného piva (a mohlo ním byť označené aj svetlé pivo/stout). V každom prípade je to tak trochu mätúce (tak asi ako označenie Black India Pale Ale), ale stout v našom dnešnom ponímaní vznikol historicky neskôr, keď sa začalo s pridávaním pražených sladov, resp. praženého jačmeňa.

Aj keď nie je ustálená, alebo deklarovaná presná špecifikácia White Stoutu, tak aspoň podvedome, podľa toho čo som o ňom zistil (aj ochutnal, hmm, bol to len jeden biely stout, myslím, že od pivovaru Lanius) predstavujem si ho takto, ak by som zavrel oči, s vôňou po čokoláde, kávovine, praženom jačmeni, v chuťi po  kávovine, čokoládovo-horkastý, ale hladší po pridaných ovsenných vločkách, decentne nasládly po bisquitovom, karamelovom slade. A ak otvoríte oči :), tak ostanete prekvapený z jeho svetlozlatistej farby tekutiny.

No a teraz k počinu spolupráce troch pivovarov (Padre, Stupavar a "kočovníka" Dvorný pivovar 7 kohútov), je to vcelku rarita na slovenskom pivnom trhu, ako som spomínal vyššie, uvaril ho pivovar Lanius, ale v podstatne silnejšej "voltáži".
PIVOVAR: Spolupráca pivovarov Padre Brewing Company, Košice/Prešov, Stupavar Stupava a kočovného pivovaru Dvorný pivovar 7 kohútov, Bratislava, SK
NÁZOV: Flat White 13°
TYP PIVA: White/Pale Stout
ALKOHOL: 4.9%
STUPŇOVITOSŤ: 13°
BALENIE: 330ml sklo fľaša hnedej farby
ZLOŽENIE: voda, slady Pale Ale, Crystal Pale, ovsený slad, svetlý čokoládový Cookie slad, chmeľ EKG, kvasnice US-05
DÁTUM DEGUSTÁCIE: 30. 11. 2020
TRVANLIVOSŤ DO: ? 
POČET DEGUSTÁTOROV, KTORÍ HODNOTILI: 1
TEPLOTA PIVA: 9°C

hodnotenie: bobo:

1. Aróma (1 - 10b.) : 7.5
Jemne nasládlá aróma po mliečnej čokoláde, ľahká kávovinová stopa, mierne cítiť aj vôňu po mliečných karamelkách.
2. Farba (1 - 3b.) : 2.5
Svetlejšia jantárová farba, číra tekutina. Farbu som si predstavoval podstatne svetlejšiu (nech sa mýlim, ale je niekde okolo medium amber cca 12SRM), skôr by som si myslel, ak to má byť viac "white" niekde v rozsahu Pale Gold po Deep Gold 4 - 6SRM), je to na individuálnom posúdení. 
3. Pena (1 - 3b.) : 3
Pri naliatí sa vytvorí vyššia pena špinavobielej farby tvorená menšími, jemnými bublinkami, stredne trvácna, nezanecháva stopu. 
4. Chuť (1 - 20b.) : 16
V chuti je mierne sladovo-koláčikovo nasládlé s ľahkou chuťou po mliečnej čokoláde, objavuje sa však aj stopa po nesladovanom obilí, sladine, ktorá by tu nemusela byť, mierne sa objavuje chuť maslových karameliek, karamelu, objavuje sa aj stopa po orieškoch a aj vanilke.
5. Horkosť (1 - 3b.) : 3
Chmeľová horkosť je nižšej intenzity, skôr horkosť je vnímaná ako kávovina.
6. Pocit v ústach (1 - 3b.) : 3
Stredne plné telo, stredne nasýtené, hladké, až krémové, záver má sladkastý charakter.
7. Celkový dojem (1 - 8b.) : 6.5
Hladký, dobre piteľný ejl, bez zvláštnych prekážok, ktorý vás prekvapí ľahko nasládlo-čokoládovou chuťou a ulahodí práve tej časti konzumentov, ktorí volia menej horké "svetlé" pivá. Pekný pokus, spestrenie nášho slovenského pivného trhu, kde skoro každý sa snaží variť ipy, či tak dnes populárne kyseláče. V každom prípade sa ho oplatí ochutnať a čakám aj nejaké tie verzie s prídavkom kokosu, vanilky,... možností je iste viacero. Jeden bod si iste zaslúži za odvahu.
HODNOTENIE: 41.5 - 83 - 8.3/10

#White Stout #Padre Brewing Company #Stupavar #Dvorný pivovar Sedem Kohútov